Neden Sanat Eseri Yatırımı ve Neden Şimdi?

2017’nin bu ilk yazısında, sanata neden yatırım yapılması gerektiğini ve zamanlama olarak neden içinde bulunduğumuz dönemin uygun olduğunu anlatmayı deneyeceğim. Aslında sanat ve yatırım kelimelerinin birlikte kullanılmasının başlangıçta kulağa pek aşina gelmediğini tahmin ediyorum. Ancak, sanatın estetik yönü dışında yatırım değerinin de olduğu ve aynı zamanda klasik yatırım enstrümanlarına bir alternatif olarak düşünülmesi gerektiğine inanıyorum. Bu konuyu kendime misyon edindiğimi söyleyebilirim. Belirtmek isterim ki; sanatın yatırım değerini vurgularken, sanatı geniş kitlelere sevdirmek ile beraber sanata ve sanatçıya ilgiyi artırmayı da gözden uzak tutmadım. Bu amaçla sanat eserlerinin görünürlüğünün ve bilinirliğinin artırılması yanı sıra sanatçılara eserlerini sergileyebilecekleri daha fazla alan açılmasını önemsemekteyim.

Gerek sanata başlangıç seviyesinde ilgi duyan, gerekse bunun bir adım ötesine geçerek yatırımcı profiline sahip olabilecek kişi ve/veya kurumlar ile hali hazırda koleksiyoner düzeyindeki sanatseverlere yönelik olarak “haute couture” tarzda danışmanlık hizmetini sürdürmekteyim. Öncelikle sanat eseri alımında asıl  motivatör, eserin estetik değerinin bulunması ve kişide olumlu bir duygu uyandırmasıdır. Duygusal etkileşimi takiben, eser ve sanatçı hakkında değerlendirmede bulunmaya başlayabiliriz.

Sanat yatırımı yapmaya karar verirken, sadece hislere göre karar vermek hatalı olabilir. Salt duygusal saiklerle veya sanatçının ismine dayalı yapılan alımlar maddi anlamda kayba yol açabilir. Bu nedenle, yatırım amaçlı alınacak eserin seçimi kadar önemli olan bir diğer konu da eserin kimden alındığıdır. Eserin orjinal ve imzalı olup olmadığı, sertifika verilip verilmediği, eserin kaynağı (provenance) en başta dikkat edilmesi gereken konulardandır. Eğer sanata ilginiz yeni başladıysa; yakınlarınızdan aldığınız duyumlar, eser almayı düşündüğünüz kişi ya da kurumu daha önce tanımamış olmanız ve henüz göz kilometrenizin yeterince yüksek olmaması gibi nedenlerle hatalı yatırım kararı verebilirsiniz. Bu durum sizi sanata karşı daha yolun başında iken mesafeli durmaya itebilir.

“Peki bu kadar riske karşın sanata neden yatırım yapalım?” diye sorarsanız, öncelikle şunu söyleyebilirim ki yatırım yaparken uzun vadeli düşünüp, işinde tecrübeli ve iş ahlakı yüksek profesyoneller ile beraber hareket etmek avantaj sağlar. Bütçenizden yatırım amaçlı ayırdığınız birikimlerinizi, profesyonel kişiler aracılığıyla doğru eser seçiminde değerlendirmeniz durumumda, hem riskinizi azaltmış hem de getiri imkanınızı artırmış olursunuz. Doğru eser derken, getiri potansiyeli yüksek, sanatsal değeri ve karşılığı bulunan eserler anlaşılmalıdır. Bu tür eserlere yatırım yaparken, elbetteki kişisel zevk ve beğenilerinize hitap edebilecek ama aynı zamanda da yatırım değeri yüksek olan eserlerin seçimine karar verilmelidir. Böylece hem görsel ve duygusal olarak zevk alacağınız hem de maddi anlamda getiri imkanı olan eserlere yatırım yapmış olabileceksiniz.

Öte yandan; sanat eserine yatırım yapmak için zamanlama konusunda en uygun dönemde olduğumuz düşüncesindeyim. Zira, mevduat faiz oranlarının mevcut seviyesinin düşüklüğü nedeniyle reel getiri sunmaması, dövizin (USD/EURO) halen tüm zamanların en yüksek seviyesinde olması ve buna bağlı olarak TL ile fiyatlanan birçok eserin döviz bazında oldukça cazip hale gelmesini dikkate alırsak, önümüzdeki dönemde genel ekonomideki olumlu gidişata paralel olarak sanat eserlerinin değer kazanacağını rahatlıkla ileri sürebiliriz.

Özetle, sanat eserlerinin hem estetik hem de maddi değerinin bulunması yatırım yapılabilirliğini sağlamaktadır. Bununla birlikte; bilinçli ve stratejik hareket edip,  profesyonel kişiler aracılığıya sanat eseri alımı yapmanız size her anlamda avantaj sağlayacaktır. Böylece hem görsel hem de maddi anlamda tatminkar sonuçlar elde edebilirsiniz. Son olarak, sanatın iyileştirici ve birleştirici gücü toplumu olduğu gibi bireyleri de daha huzurlu ve mutlu hissettirebilmektedir.

Did you like this? Share it!

0 comments on “Neden Sanat Eseri Yatırımı ve Neden Şimdi?

Leave Comment